Zlín

4:5
30.01.2023 Pavel Mandát

Ladislav Zicha o prvním gólu i magii v číslech. Na čem chce zapracovat?

Parádní debut zažil ve zlínském sledge hokejovém týmu Ladislav Zicha. Hned svůj první ligový start totiž ozdobil gólem, když se podílel zkraje ledna na domácím vítězství nad Českými Budějovicemi. V rozhovoru vypráví o tomto momentu, o svých sledge hokejových začátcích a v neposlední řadě chválí spoluhráče. Řeč přišla i na osud a osudová čísla.

Hned v prvním zápase jste se gólově prosadil. To se nepoštěstí jen tak někomu, co?
Myslím, že se to poštěstí hlavně těm, kteří mají dobré spoluhráče. I můj gól je zásluha spoluhráčů.

Nejste až zbytečně skromný?
Nemyslím si. Pokud v kolektivním sportu nemáte dobré spoluhráče, tak nic nedokážete. To je jednoduché.

Kdy jste se dozvěděl, že budete hrát?
Den před zápasem mi trenér po tréninku řekl, že mám dorazit. Bylo mi řečeno, že mým úkolem je motat se před bránou, takže jsem se o to snažil. Pak mi Zdeňa Hábl nahrál a ten gól skoro nešlo nedat.

Pokuta v kabině za první gól padla?
Nějaká tam je, ale myslím, že její podrobnosti by měly zůstat v kabině. (usmívá se)

A puk jste si schoval?
Zrovna ve čtvtek jsem ho dal kamarádovi, aby mi ho dal zasklít. Když dám ve 22. minutě gól s dresem číslo 22 a jsem narozený 22.2., tak to už něco znamená.

To vypadá skoro jako zásah osudu.
To nevím, v osud nevěřím. Čísla mám ale rád, ty patří k životu a moje osudové číslo je dvojka.

Jak dlouho se sledge hokeji věnujete?
Zhruba tři roky, oproti ostatním našim hráčům jsem začátečník.

Co pro vás bylo v začátcích nejtěžší?
Udržet se na sáňkách. Pak jsou samozřejmě další věci, například hra s pukem, výběr místa na hřišti nebo komunikace se spoluhráči, abych jim nepřekážel.

Na čem chcete zapracovat směrem do budoucna?
Rozhodně na rychlosti. Se svými 120 kilogramy mi chvíli trvá, než se rozjedu a jak už jsem říkal, nechci spoluhráčům překážet.

Zmiňujete spoluhráče, je někdo, ke komu vzhlížíte nejvíc?
Z hokejového úhlu pohledu vzhlížím ke spoustě klukům. Z hlediska lidského vzhlížím nejvíc k našemu kapitánovi Marianu Ligdovi.

Je tím správným lídrem?
Jednoznačně. Je to ogara, který sportoval i když byl zdravý. Smekám před ním. A smekám před ním i za to, jak se postavil k tomu, když přišel k úrazu. Je to borec se vším všudy.

Co pro vás sledge hokej vlastně znamená?
Znamená pro mě to, že si jdu zasportovat, poznám nové lidi a v něčem se zlepším. Kvůli mému věku se už sice asi nedostanu na tu nejvyšší úroveň, ale pořád je to lepší než nic nedělat a válet se doma.

Mimochodem, přišli se na váš první zápas podívat i kamarádi?
Přišli dva. Po zápase mi říkali, že byli velmi mile překvapeni. Přišli na druhou třetinu, takže si to načasovali fakt dobře, protože svůj gól jsem dal právě ve druhé třetině. (usmívá se)

LADISLAV ZICHA ve 22. minutě dostal puk do přebrankového prostoru a úspěšně zvýšil na 5:0.

Rozhodčí předávají na zlínskou střídačku puk, se kterým Zicha před malým momentem skóroval

Zraněný obránce Pavel Julina během duelu vedl statistiku střelců, do které zapisuje Zichu s číslem 22 do kolonky střelců