Zlín

Olomouc

19.8.17:00

Zlín

Sparta

so

10.9.

Zlín

Karlovy Vary

ne

11.9.

České Budějovice

Zlín

so

8.10.

Pardubice

Zlín

ne

9.10.

Ostrava

Zlín

so

22.10.

Havířov

Zlín

ne

23.10.

Olomouc

Zlín

so

5.11.

Zlín

Olomouc

ne

6.11.

Sparta

Zlín

so

19.11.

Karlovy Vary

Zlín

ne

20.11.

Zlín

České Budějovice

so

7.1.

Zlín

Pardubice

ne

8.1.

Zlín

Ostrava

so

21.1.

Zlín

Havířov

ne

22.1.

08.03.2022 Redakce

zlin.cz : Made in Zlín. Slavná značka na výchovu sledge hokejistů věří v příliv nováčků

Made in Zlín. Slavná značka na výchovu sledge hokejistů věří v příliv nováčků

Klub SHK LAPP Zlín na právě probíhajících paralympijských hrách v Pekingu hned sedm svých zástupců ze současného kádru, kteří za něj pravidelně nastupují. Foto: Igor Kupco

ZLÍN - V Pekingu právě probíhají napínavé zápasy turnaje sledge hokejistů, což ve Zlíně, nejstarším českém klubu, znamená jediné: na týmovém tréninku v Baťově městě má kouč k dispozici lidí akorát tak do mariáše. Zbytek jeho hráčů odjelo reprezentovat svoji vlast na paralympijské hry, konkrétně jich je sedm. Zlínská mašina na výchovu reprezentantů je v tomto ohledu jedinečná. Bojí se však o budoucnost, nových hráčů je totiž globálně enormní nedostatek.

Klub SHK LAPP ZLÍN, jehož první tři písmena znamenají konkrétně sledge hokejový klub, se i po změně jména tohoto sportu na para hokej rozhodl sympaticky zůstat u původního názvu. Snad aby neurazil hokejového pána boha, který kolektivu pod tímto názvem dal tolik úspěchů.

Jen ve zkratce: Vítěz posledních pěti ročníků domácí ligy má pod pěti kruhy hned sedm svých zástupců ze současného kádru, kteří za něj pravidelně nastupují. To je unikát, který nemá v Evropě konkurenci. Celkově je pak v Pekingu patnáct hráčů, kteří kdy oblékli zlínský dres.

„Náš klub vznikl v roce 1999 jako první v Česku, takže jsme od samého počátku zvyklí hledat cesty, jak něco budovat. Tenkrát jsme doma neměli s kým hrát, a tak jsme jezdili sbírat zkušenosti do zahraničí. To samé se týkalo vývoje výstroje a výchovy hráčů, všechno šlo od nuly,“ přibližuje porodní bolesti současný generální manažer Zlína Petr Julina, jenž byl i před třiadvaceti lety u zrodu hokeje na sáňkách v zemi.

A přestože nyní už je para hokej v Česku zaběhlým sportem s velmi kvalitní domácí ligou, tíží Julinu myšlenky na budoucnost. „Dřív to bylo pro lidi s handicapem něco výjimečného, že mohou hrát hokej. Dnes už je ale jiná doba a jak dopadá na ostatní sporty, stejně tak i na ten náš,“ podotýká zkušený funkcionář. „Pokud má někdo zájem začít, jsem pořád na telefonu, který najdete na sledgehokejzlin.cz. Není se čeho bát, všechno si můžete zkusit a jediné, co vás to stojí, je váš čas,“ dodává s tím, že dnes už mají hráči veškerý servis.

„Všechno mají hrazené, nic je to nestojí. Výstroj je samozřejmostí, k ruce mají našeho báječného kustoda. Stejně tak hradíme cestovné a pro dojíždějící v případě potřeby, třeba před zápasy nebo při soustředění, také hotely. K dispozici mají vstupy do posilovny, welness,“ lákají ve Zlíně nové zájemce.

Takovým byl před pár lety například i Miroslav Zdražil. Poprvé seděl na sáňkách v srpnu roku 2019 a letošní sezónu už odehrál kompletně v prvním útoku vedle slovenských elitních reprezentantů Mariana Ligdy a Martina Joppy. Dalších ze slavné značky made in Zlín. „Byl to obrovský zážitek, zkušenosti a možnosti. Jsou to hráči, kteří vám umějí dát puk na zlatém podnose,“ usmíval se jeden z dalších zlínských učňů.

V Baťově městě bude hodně rušno v úterý (8.3), kdy se ve 13 hodin historicky poprvé pod pěti kruhy v rámci para hokeje střetne Česká republika se Slovenskem. Na obou stranách barikády bude dohromady oněch 15 hráčů, kteří někdy oblékli zlínský dres. Unikát, made in Zlin.

Autor: Michal Konečný